אדריכלות ישראלית במאה ה-21

כאשר אנו מחפשים אדריכל לתכנון של מבנה חדש לגמרי או לשיפוץ יסודי של מבנה שכבר קיים, חשוב שנבין את מהותה של האדריכלות בכלל והאדריכלות הישראלית בפרט.
אדריכלות היא תחום משולב שמבוסס מצד אחד על אומנות לשמה ומצב שני אמור לספק תוצרים פונקציונליים ופרקטיים מאוד.

אדריכל טוב יודע לתכנן ולעצב גם בצורה מרשימה ויפה, אך שם קודם כל בראש סדר העדיפויות את צרכיו של הלקוח ודרישותיו מהמבנה המתוכנן. לא מספיק שמבנה יראה טוב מבחינה חיצונית, הוא צריך בראש ובראשונה לשרת את דייריו לכל מטרה שהוגדרה מראש בצורה הפרקטית והנוחה ביותר שאפשר.

אדריכלות ישראלית היא מונח די מופשט. קשה לשים את האצבע על סגנון וקו אחיד בשיטות העבודה של אדריכלים ישראלים. הקו היחיד שניתן לזהות הוא עיצוב אקלקטי, שהוא למעשה עיצוב משולב שלוקח רעיונות מאסכולות שונות ומשלב ביניהן.
ישנה אפשרות שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שבסך הכל מדובר במדינה צעירה מאוד במונחים בינלאומיים, שטרם הצליחה למצוא שפה עיצובית ויסודות משלה. מצד שני, ניתן לחשוב שהסיבה לכך היא שזה למעשה מה שמאפיין את החברה הישראלית- קיבוץ גלויות, אוסף של תרבויות שיוצר בליל מעורב שמשפיע על כל התחומים ובהם גם אדריכלות.

אדריכלות ישראלית דומה ושונה

יחד עם זאת, ניתן לראות מאפיינים דומים בעבודות אדריכלות ישראליות, למרות שלא מדובר בקו אחיד לאורך כל הדרך. מאפיינים תרבותיים, רוחה של התקופה, האקלים הייחודי ותהליכים חברתיים שונים גורמים לאדריכלים בישראל להתמודד עם אתגרים דומים ולעיתים ניתן לראות פתרונות דומים בתכנון שהם מציעים.

ערבוב סגנונות האדריכלות מאפשר לאדריכלים בארץ דרגה גבוהה של חופש יצירתי. אדריכלים רבים מושפעים מסגנונות שמגיעים מחו”ל והם מוצאים דרכים שונות לבצע התאמות לדרישות הלקוחות הישראליים וכמובן לגורמים חיצוניים כמו האקלים ומגבלות בירוקרטיות שונות.

בשנים האחרונות ניתן בכל זאת לשים את האצבע על מגמה מתפתחת של תכנון אדריכלי עתידני שיש המאמינים כי יהווה את המקור לזרם של אדריכלות ישראלית ייחודית ומקורית בעתיד.

אדריכלות פנים ישראלית

בתחום אדריכלות הפנים ניתן דווקא לזהות כמה מאפיינים מובהקים לעיצוב הבתים בישראל. מזג האוויר הנוח בישראל מאפשר לאדריכל פנים לתכנן את עיצוב הבית מבלי להיות תלוי ומושפע במיוחד מהתמודדות עם אילוצים אקלימיים, מה שמאפשר לו יד חופשית יותר.

מלבד נושא האקלים, עושה רושם כי החברה הישראלית, על שלל מאפייניה יוצאי הדופן, באה לידי ביטוי באדריכלות פנים הרבה יותר מאשר בעיצוב החיצוני של מבנים. ערבוב התרבויות המאפיין כל כך את החברה בישראל משפיע גם על עיצוב הפנים. למשל, כמעט בכל בית ישראלי ניתן למצוא אלמנטים של עיצוב מזרחי, גם אם מדובר בבית שעוצב בכלליות כמודרני. כמעט תמיד ניתן למצוא בבתים בישראל אביזרי עיצוב כמו וילונות עם הדפסים מזרחיים, שטיחים, סורגים מפותחים, כדים בעיצוב עתיק ועוד.

המשפחה הישראלית ידועה ככזו השמה את הילדים במרכז וכך בדרך כלל מעוצבים גם הבתים בישראל- עם אלמנטים שהופכים את הבית למתאים במיוחד לפעילות של השכבה הצעירה- מרחבים פתוחים עד כמה שניתן, מספר דלתות כניסה לבית שמאפשרות להם מרחב תמרון, חדרי ילדים מרווחים, חדרי משחקים ועוד.

ניתן אם כן לראות שישראל במאה ה-21 עדיין מחפשת שפה עיצובית משלה בכל מה שקשור לאדריכלות חוץ, בתחום אדריכלות הפנים ניתן לזהות התחלה של שפה עיצובית ייחודית שתלך ותתפתח עם השנים.

צור קשר

הסדנאות 3 הרצליה פיתוח חניה במקום
שעות פתיחה
א-ה 10:00 - 16:00
ובתיאום מראש

תודה שיצרת איתנו קשר

הפרטים עוברו אלינו, ומיד נחזור אלך